Jak okiełznać nowe technologie?

Jak okiełznać nowe technologie?

Książka Andersa Hansena to lektura, którą można polecić czytelnikom w różnym wieku. Zawarte w niej praktyczne informacje pomogą spojrzeć na rolę nowych technologii w życiu współczesnego człowieka. Warto znać i rozumieć ich wpływ na swoją codzienność. Bez względu na to, czy korzysta się z nich sporadycznie, a może zupełnie z nimi nie rozstaje. Pozycja Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii pomaga okiełznać potrzebę nieustannego posiadania telefonu przy sobie (https://www.taniaksiazka.pl/wyloguj-swoj-mozg-jak-zadbac-o-swoj-mozg-w-dobie-nowych-technologii-andres-hansen-p-1326155.html). Z pomocą tej książki uda się ograniczyć korzystanie z portali społecznościowych. A przez to zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Która rzeczywistość jest ważniejsza?

Jeszcze kilkanaście lat temu Internet wydawał się dodatkiem do prawdziwego życia. Dzisiaj granica pomiędzy rzeczywistością i światem wirtualnym nie jest tuż tak widoczna. Coraz częściej celem podróżowania jest robienie zdjęć, które od razu umieszcza się na portalu społecznościowym. Tak samo jest ze spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do restauracji, a nawet zabawą z dzieckiem. Grunt to móc pochwalić się w Internecie, zdobyć kolejne polubienia i wzbudzić zazdrość znajomych. Nawet tych niewidzianych od lat czy kojarzonych wyłącznie z sieci. Anders Hansen mierzy się z problemem rosnącego znaczenia Internetu, który dla wielu stał się ważniejszy od “prawdziwej” rzeczywistości. Tak powstała książka Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii. Można się z niej dowiedzieć między innymi:

  • dlaczego warto wyłączyć telefon, przynajmniej na godzinę dziennie,
  • jakie są fundamenty rywalizacji na lajki oraz popularność w sieci,
  • skąd biorą się zależności pomiędzy popularyzacją nowoczesnych technologii a nasilaniem problemu depresji.

Trudno dzisiaj jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która rzeczywistość jest ważniejsza. Internet stał się integralnym elementem codzienności. Przenoszone są tam kolejne aspekty życia, na co ludzie mniej lub bardziej świadomie przyzwalają.

Pamiętać o roli nowych technologii

Ich zadaniem miało być ułatwianie kontaktów międzyludzkich. Paradoksalnie nowe technologie obwinia się dzisiaj za kryzys tych relacji. Książka Andersa Hansena ma za zadanie uświadomić ludziom problem. Nie chodzi o to, by po jej lekturze całkowicie zrezygnować z korzystania z Internetu. Czytelnik staje się jednak czujniejszy, bardziej odpowiedzialnie gospodaruje czasem. A przede wszystkim zyskuje nowe spojrzenie na nomen omen nowe technologie. Zyskuje wiedzę, jak ograniczyć ich wpływ na własne życie oraz zyskać poczucie samodzielnego kierowania swoim losem. Trzeba pamiętać, że nowe technologie to dodatek, a nie cel sam w sobie.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Rita