Zadbaj o siebie naturalnie

Zadbaj o siebie naturalnie

Detoks dla zdrowego ciała

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej. Fenomen samouzdrawiającego się organizmu. Jak działa post owocowo-warzywny” (https://www.taniaksiazka.pl/dieta-dr-ewy-dabrowskiej-174-fenomen-samouzdrawiajacego-sie-organizmu-jak-dziala-post-warzywno-owocowy-ewa-dabrowska-p-1320142.html) to publikacja, której opracowanie trwało prawie trzy dekady, aż w końcu zostało opatentowane przez autorkę. Książka tłumaczy jak za pomocą wyłącznie warzyw i owoców możemy o siebie zadbać, poprawić metabolizm oraz oczyścić się z zalegających w nas toksyn. Dieta podzielona jest na rozdziały, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na długotrwałą kurację, czy wyłącznie kilkudniową odtrutkę.

Całość polega na rygorystycznym trzymaniu się ustalonych zasad, w których spożywamy porcje o podobnej gramaturze, ale zróżnicowanym sposobie obróbki termicznej. Najczęściej jest to 3/4 roślin gotowanych w połączeniu z 1/4 surowych. Z początku można stosować wyłącznie gotowaną wersję, jednak ta nadaje się wyłącznie na kilkudniowy detoks, na dłuższą metę nie przynosi bowiem pożądanych rezultatów. Książkę rozpoczyna długa lista przypadłości, w wypadku których odradza się nam stosowanie prezentowanej diety. Jest ona przeznaczona dla ludzi zdrowych, którzy chcą zadbać o siebie i prawidłową przemianę materii. Nie powinniśmy próbować detoksu owocowo-warzywnego w przypadku przyjmowania sterydów lub preparatów hormonalnych, przy chorobach nerek, wątroby, nowotworach i niewydolności (zwłaszcza ostrej) narządów. Dieta nie powinna być stosowana również przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dziewczyny w okresie dojrzewania. Warto też rozważyć jej stosowanie, kiedy jesteśmy narażeni na choroby wieńcowe.

Z czym to ugryźć?

Z początku, jak ostrzega autorka, zniechęcić mogą nas zawroty i bóle głowy, biegunki, a nawet lekkie omdlenia. Po kilku dniach kryzysy powinny ustąpić. By prawidłowo przystąpić do stosowania diety powinniśmy trzymać się kurczowo jej założeń, bo tylko to w końcowym stadium będzie mogło gwarantować upragnione efekty. Ewa Dąbrowska wskazuje, że po badaniach przeprowadzonych na pacjentach zauważyła, że wielu z nich poprawiła swoją koncentrację, zniwelowała problemy ze snem, a nawet pamięcią i płodnością. Zauważalne jest również wyciszenie, zmniejszenie podatności na stres i czynniki cywilizacyjne, takie jak stres, czy problemy z nerwowością i kontrolą emocji.

Niezbędnym jest unikanie węglowodanów i produktów podnoszących cukier w organizmie. Warto też poprawić wyniki poprzez wprowadzenie ruchu i gimnastyki. Wychodząc z diety powinniśmy rozważyć, czy warto wracać do posiłków mięsnych. Dietę powinno się mimo wszystko stosować przynajmniej raz w tygodniu, wprowadzając dzień oczyszczenia.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Rita